Sanayici TABA'yla ABD 'ye açılacak

Sanayici TABA'yla ABD 'ye açılacak

TÜRK Amerikan İş Adamları Derneği Amerikan Ticaret Odası Türkiye (TABA - AmCham) ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) yeni bir işbirliğine imza attı. Bu kapsamda TABA - AmCham, GOSB bünyesinde bulunan firmalara ticaret, yatırım, ithalat ve ihracat, eğitim, teşvik alanlarında danışmanlık, eğitim, seminer ve toplantı gibi bir dizi hizmet verecek.

3 EYALETLE GÖRÜŞTÜK

İşbirliği kapsamında aynca Türk Amerikan İş Adamları Derneği, Gebze Organize Sanayi Bölgesi bünyesindeki firmalara Amerikan pazarına giriş konusunda danışmanlık yapacak. Ayrıca ABD'de yatırım yapmak isteyen şirketlere uygulanan ekstra teşviklerden daha fazla faydalanabilmeleri için TABA - AmCham üzerine düşeni fazlasıyla yapacak. Anlaşma 19 Ocak tarihinde Türk Amerikan İş Adamları Demeği Başkanı Ali Osman Akat ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Vahit Yıldırım'ın katılımıyla Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleşti. İmza töreninde konuşan TABA - AmCham Başkanı Ali Osman Akat, "Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde (GOSB) önemli bir adım atıyoruz. Bu işbirliği GOSB'de bulunan şirketlerin başta tüm AmCham şubelerinin bulunduğu ülkeler olmak üzere dünyaya daha rahat açılmalarına neden olacak. Bu kapsamda TABA - AmCham olarak Amerika'da en az üç eyaletle görüştük. Her türlü imkanı sağlayıp kapılarını sonuna kadar açmak istiyorlar" ifadelerini kullandı.  

2019'DAN ÖNCE BAŞLIYOR

Akat, açıklamasına şöyle devam etti: Fazladan teşviklerle yeni yatırımlara katkı sağlayacak çalışmalara hazırlar. Biz de bu konuda çalışmalar, seyahatler yapacağız. 2019 öncesinde Amerika'da uygun göreceğimiz eyalette çalışmalarımızı başlatacağız."  

Ticaret devam etmeli

Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizine de değine Akat şunları söyledi: "Siyasi anlamda dün devam edecek. Bu "Siyasi anlamda dünya konjonktüründe her gün farklı bir gündeme rastlayabiliyoz. Fakat ticaret, yatırım, alışveriş, üre tim ve şirket evliliklerine her zaman devam edecek. Bu anlaşmanın ticaretin daha üst seviyeye çıkması içinn büyük bir adım olduğuna inanıyorum.

Gerginlikler sona ermeli

ÜLKELER arasında yaşanan siyasi gerginliklerin iş dünyasına olumsuz yansıdığını söyleyen GOSB Başkanı Vahit Yıldırım da, "Hükümetlerin ve siyasilerin gerginlikten uzak durmaları bizim işlerimize olumlu yansıyor. Bu nedenle son dönemde yaşanan gerginliklerin bir an önce son bulmasını diliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.